blog

Lniane Lato

Dlaczego len?
Historia lnu sięga ponad kilku tysięcy lat. Len jako cienką, wyrafinowaną tkaninę noszono w starożytnym Egipcie i Grecji, jednak odkrycia archeologiczne udowadniają, że historia wykorzystania tego włókna i przędzy sięga czasów neolitycznych. Jest to inspirujący mnie dowód zarówno niesamowitej trwałości lnu, jak i jego obecności w naszej kulturze od zawsze. Najstarszy znaleziony fragment ubrania jest lniany i liczy sobie 9000 lat. Współczesne technologie pozwalają z lnu tworzyć różne tkaniny na ubrania wierzchnie, bieliznę, pościel czy tekstylia dekoracyjne. Len łączy się z innymi włóknami by dodać mu elastyczności czy miękkości.

Zalety lnu (i wady)
Tkaniny lniane są przewiewne i pozwalają skórze oddychać. Latem dają wrażenie chłodu, zimą ogrzewają. Włókna lniane nie uczulają. Ubrania z lnu nie przepuszczają promieni UV i są odporne na działanie słonej morskiej wody! Tkaniny z lnu nie powodują zmęczenia noszeniem, jak to ma miejsce w przypadku włókien syntetycznych. Z każdym praniem i noszeniem len mięknie i współgra z naszym ciałem.
Gniecie się! Ubrania lniane pięknie się gniotą, jednak moim zdaniem zamiast używania żelazka, czasem warto pomyśleć o podkreśleniu tych naturalnych zagięć. A sukienkę lnianą łatwo odświeżysz wieszając w łazience w czasie gorącego prysznica.
Kurczy się! Dlatego większość kolekcji projektuję z pranych lnów, których kurczliwość nie przekracza 2%. Gdy szyjemy na miarę – każdą tkaninę lnianą dodatkowo dekatyzujemy lub pierzemy w wyższej temperaturze, by uszyta dla Ciebie spódnica czy spodnie nie zmieniły formy.

Lniana kolekcja 2022

Lniane tkaniny zawsze były obecne w moich kolekcjach. Z lnu szyłam dużo na miarę, poznając właściwości i zachowanie materiału. Do butiku tworzyłam tylko pojedyncze projekty: z czystego lnu lub mieszanki z bawełną lub wiskozą. Tak powstała żakieto-sukienka, spódnica kopertowa czy kobieca suknia z falbaną. W tym roku postanowiłam zacząć większą projektową przygodę z tą cudowną tkaniną. Uszyłam z lnu znane Wam modele: sukienkę kopertową, zmieniając w niej pasek na szeroką szarfę, bestsellerową spódnicę rozkloszowaną z kieszeniami a także nowy projekt spodnium, który osobiście testowałam. W podróżach zdałam sobie sprawę, że potrzebuję spodni, które sprawdzą się i w Grecji, i w Polsce. Lniany czarny komplet zaprezentowałam na Powitaniu Lata, pokazując jak wyjściowa i elegancka może być kreacja z lnu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *